październik 2022
6
czwartek
Start
Kontakt
Mapa strony
Do pobrania Szkolenia Wskazówki
Poniedziałek
19
Styczeń 2015
04 tydzień
Erwiny, Henryka, Mariusza
Wtorek
20
Styczeń 2015
04 tydzień
Fabioli, Miły, Sebastiana
Środa
21
Styczeń 2015
04 tydzień
Agnieszki, Jarosława, Nory
Czwartek
22
Styczeń 2015
04 tydzień
Dominiki, Mateusza, Wincentego
Piątek
23
Styczeń 2015
04 tydzień
Fernandy, Jana, Rajmundy
Sobota
24
Styczeń 2015
04 tydzień
Felicji, Roberta, Sławy
Niedziela
25
Styczeń 2015
04 tydzień
Miłosza, Pawła, Tatiany

Czujniki badające wilgotność gleby

Istnieje szereg urządzeń pomocnych przy nawadnianiu. Niektóre z nich są niezwykle pomysłowe i posiadają wiele funkcji, a przy tym okazują się całkiem proste. Wśród nich warto wspomnieć o czujnikach wilgotności gleby. Warto nadmienić, iż nawadnianie w wielu przypadkach odbywa się w określonym czasie, a nie bez przerwy. Skąd mamy jednak wiedzieć kiedy nawadniać glebę, albo czy dostarczanie wody nie jest zbyt obfite? Jest bowiem tak, że nadmiar wody też nie jest pożyteczny dla ziemi. Aby rozwiać te wątpliwości warto właśnie skorzystać z czujników, które badają wilgotność gleby.

Uniwersalność czujników

Mamy tu między innymi uniwersalne czujniki, które mogą współpracować z każdym niemal systemem nawadniania. Można je instalować z dowolnymi sterownikami, a zatem wówczas nie mamy dylematu jaki model wybierzemy. Taka uniwersalność to nie jedyna zaleta. Czujniki takie nie tylko zapobiegają nadmiernemu nawodnieniu, kiedy to w wyniku pomiaru stopnia wilgotności podajnik dostarcza odpowiednią ilość wody, ale również zaopatrzone mogą być w funkcję wykrywania zamarzania, zbyt niskiej temperatury, co nie sprzyja nawadnianiu. Czujniki takie posiadają automatyczną kalibrację, co znaczy, że wykrywają rodzaj gleby i automatycznie dostosowują niezbędne obliczenia.

Bezprzewodowa komunikacja

Czujnik taki to sonda i odbiornik, których komunikacja jest całkiem bezprzewodowa. Taka współpraca między nimi, w przypadku otwartej przestrzeni, gdzie nic nie zakłóca sygnału może obejmować nawet nieco więcej niż 150 m. Odbiornik zasilany tu jest elektrycznie, a sonda poprzez baterie. Można mieć kilka takich czujników, ale należy pamiętać, że do każdej sondy potrzebny jest oddzielny odbiornik. Ponadto czujniki takie posiadają długie na ponad 10 cm elektrody, które są wprowadzane do gleby. Urządzenie posiada też wsporniki, odpowiedzialne za statyczność i nie przemieszczanie się urządzenia. Jest ono na tyle małe i tak skonstruowane, ażeby podczas koszenia nie zostało uszkodzone. Współdziałanie czujników z systemem nawadniania nie wymaga ingerencji człowieka, jeżeli chodzi o uruchomienie, lub wyłączenie systemu.
Uniwersalność systemów i urządzeń nawadniających
Jakość wody używanej do nawadniania
Akwedukt Group
logotyp Hortis
Hortis Marek Ziółkowski
tel.fax: 42 680 10 49
kom. 601 07 10 44
biuro@hortis.pl

netBOX - Strony internetowe