kwiecień 2020
6
poniedziałek
Start
Kontakt
Mapa strony
Do pobrania Szkolenia Wskazówki
Poniedziałek
10
Luty 2020
07 tydzień
Elwiry, Elizy, Jacka
Wtorek
11
Luty 2020
07 tydzień
Bernadetty, Marii, Olgierda
Środa
12
Luty 2020
07 tydzień
Czasława, Damiana, Normy
Czwartek
13
Luty 2020
07 tydzień
Grzegorza, Lesława, Katarzyny
Piątek
14
Luty 2020
07 tydzień
Liliany, Walentyny, Walentego
Sobota
15
Luty 2020
07 tydzień
Arnolda, Jowity, Georginy
Niedziela
16
Luty 2020
07 tydzień
Danuty, Daniela, Juliany

Dobrze dobrany system nawadniający

Podczas projektowania nowoczesnego ogrodu bardzo ważnym i na szczęście coraz bardziej popularnym elementem jest odpowiednio dobrany system nawadniający. Jeszcze kilka lat temu można było uznać to za przejaw ekstrawagancji, jednak coraz częściej staje się to po prostu wymagany element, który zdecydowanie ułatwia nam życie i pozwala zapomnieć o konieczności podlewania ogrodu w okresach suszy. Takie rozwiązanie doceni wielu z nas, szczególnie w okresie kiedy przebywamy poza domem i nie mamy możliwości dbać o to samodzielnie.

Przygotowanie systemu nawadniania

Jak powinien być przygotowany profesjonalny system nawadniający? Powinien koniecznie brać pod uwagę takie elementy jak zróżnicowanie roślinności jaką mamy w ogrodzie, a także to, iż jest ona zasadzona na różnych rodzajach podłoża. Najczęściej różnicuje się system nawadniający by spełniał wymagania trzech typów roślinności ogrodowej:
  • Trawnik
  • Rabaty
  • Żywopłot
Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu końcówek - zraszaczy, mikrozraszaczy lub linii kroplujących mamy zagwarantowane odpowiednie nawodnienie każdego z elementów naszej ogrodowej roślinności. Zadanie to nie jest łatwe kiedy musimy samodzielnie biegać z wężem ogrodowym czy końcówkami zraszającymi. Wielką zaletą elementów takich jak automatyczne systemy nawadniające jest to, że dobrze zamontowane są niewidoczne, bowiem znaczna część tych elementów znajduje się pod ziemią. Odpowiedni dobór dyszy pozwala nam na dostosowanie ich do zasięgu jaki mają obejmować oraz do kształtu powierzchni jaka ma być przez nas zraszana. Dysze można również w pewnym stopniu regulować.

Źródła poboru wody

Jeżeli chodzi o to skąd mogą one pobierać wodę może to być zarówno kran, jak i własna studnia wyposażona w odpowiednią pompę. Każda z sekcji działa niezależnie. Zależnie od tego z jakiego źródła wody korzystamy możemy określić jaka będzie maksymalna wydajność danej sekcji systemu nawadniającego. Dopasowując to rozwiązanie bardzo ważne jest, by łączne zapotrzebowanie na wodę jakie mają zraszacze w danej sekcji nie było większe niż pozwalają na to parametry ujęcia wody, z którego będziemy korzystać. Zasada jest prosta, im wyższe jest ciśnienie, tym więcej zraszaczy może w jednej sekcji pracować.
Nowoczesne nawadnianie ogrodu
Nawadnianie na miarę wieku XXI
Akwedukt Group
logotyp Hortis
Hortis Marek Ziółkowski
tel.fax: 42 680 10 49
kom. 601 07 10 44
biuro@hortis.pl

netBOX - Strony internetowe