październik 2022
6
czwartek
Start
Kontakt
Mapa strony
Do pobrania Szkolenia Wskazówki
Poniedziałek
26
Styczeń 2015
05 tydzień
Lutosława, Normy, Pauliny
Wtorek
27
Styczeń 2015
05 tydzień
Anieli, Juliana, Przemysława
Środa
28
Styczeń 2015
05 tydzień
Agnieszki, Kariny, Lesława
Czwartek
29
Styczeń 2015
05 tydzień
Franciszka, Konstancji, Salomei
Piątek
30
Styczeń 2015
05 tydzień
Martyny, Macieja, Teofila
Sobota
31
Styczeń 2015
05 tydzień
Joanny, Ksawerego, Luizy

Jakość wody używanej do nawadniania

W przypadku nawadniania niezwykle istotne jest to jakiej wody użyjemy do tego celu. Jeżeli woda taka będzie zanieczyszczona, to wpłynie negatywnie na rozwój zieleni, bądź też na tyle zaszkodzi glebie, że nic na niej nie wyrośnie, a jeżeli już nawet obrodzi, to roślinność będzie w złym stanie. Trzeba zatem pamiętać, że w przypadku irygacji czystość wody ma kluczowe znaczenie.

Przyczyny zanieczyszczeń wody

Co też jest głównym zanieczyszczeniem wody i co może poważnie zaszkodzić glebie i zieleni? Przede wszystkim są to związki żelaza. Trzeba tu nadmienić, iż rdzawy nalot, będący przyczyną odkładania się tlenku żelaza może narazić taki system nawadniania na awarię. A zatem tego typu nieczystości wpływają też na sprzęt, z którego korzystamy. Co zatem należy zrobić, by wyeliminować problem? Skutecznym rozwiązaniem będzie tu tak zwane odżelazianie.

Specjalistyczne filtry

Należy wówczas zaopatrzyć się w specjalnie do tego celu wykonane filtry z głowicami automatycznymi, jak i specjalne stacje, którymi to steruje się przy pomocy zaworów regulowanych hydraulicznie. Urządzenia takie najczęściej wyposażone są w bardzo wysokiej jakości złoża filtracyjne, które posiadają takie zdolności katalityczne, iż żelazo z zanieczyszczonej wody zostaje usunięte. Zaletą jest tu też automatyczna regeneracja płukania, co oznacza, że nikt nie musi się trudzić procesem oczyszczania, za które odpowiedzialność niejako ponosi urządzenie. Podobnym problemem jest występowanie w wodzie związków manganu, ale i tego typu niepożądane przy nawadnianiu pierwiastki zostaną usunięte za pomocą filtrów.

Stan wody

Warto powiedzieć o tym, że jednym z systemów nawadniania jest tak zwane nawadnianie kropelkowe, gdzie stan jakości wody musi być na wysokim poziomie czystości, choć nie znaczy to, że inne systemy będą tolerancyjne dla wody gorszego gatunku. W przypadku toksyczności dla roślin istotne okazuje się też zasolenie. Zazwyczaj nie jest ono na tyle wysokie, by szkodzić roślinom, ale zależy to od tego, co chcemy uprawiać, gdyż w przypadku bluszczu kanaryjskiego, czy choćby jałowca chińskiego nie powinno się podawać wody o zbyt dużym stopniu zasolenia.
Czujniki badające wilgotność gleby
Nowoczesne nawadnianie ogrodu
Akwedukt Group
logotyp Hortis
Hortis Marek Ziółkowski
tel.fax: 42 680 10 49
kom. 601 07 10 44
biuro@hortis.pl

netBOX - Strony internetowe