październik 2022
6
czwartek
Start
Kontakt
Mapa strony
Do pobrania Szkolenia Wskazówki
Poniedziałek
4
Maj 2015
19 tydzień
Floriana, Michała, Moniki
Wtorek
5
Maj 2015
19 tydzień
Irydy, Tamary, Waldemara
Środa
6
Maj 2015
19 tydzień
Beniny, Filipa, Judyty
Czwartek
7
Maj 2015
19 tydzień
Augusta, Gizeli, Ludomiry
Piątek
8
Maj 2015
19 tydzień
Kornela, Lizy, Stanisława
Sobota
9
Maj 2015
19 tydzień
Grzegorza, Karoliny, Karola
Niedziela
10
Maj 2015
19 tydzień
Antoniny, Izydory, Jana

Nawadnianie roślin w parkach

Obecnie chyba w każdym mieście znajduje się przynajmniej niewielki park. Zakładanie tego typu obiektów wiąże się często z polityką władz lokalnych i ma nie tylko umożliwić mieszkańcom danego miasta spędzanie czasu wolnego na łonie natury, ale również, a może przede wszystkim, działania polegające na zakładaniu parków i innych terenów zielonych w przestrzeni miejskiej, mają wydźwięk ekologiczny.

Wyzwania dla ogrodnika parku miejskiego

Niezależnie jednak od tego, jaki cel przyświeca twórcom takiego obiektu, trzeba pamiętać, że jego utrzymanie wiąże się z pewnym nakładem pracy. We współczesnych parkach miejskich obok drzew i dużych trawników jest także wiele kompozycji kwiatowych. Te powinny być odpowiednio nawadniane, by mogły utrzymać swoją świeżość i kolor przez długie tygodnie czy miesiące. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w czasie sezonu letniego, gdy dni są dość upalne, a często kilkudniowy brak opadów spowodować może wysychanie roślin. Oczywiście w parkach nawodnienia wymagają również trawniki. Będą one przecież pełnić swoją funkcję jedynie wówczas, gdy trawa będzie zielona, a nie wyschnięta.

Planowanie nawadniania na etapie projektu parku

Obecnie coraz częściej już podczas planowania tego, jak park, czy nawet większy skwer miejski, będzie wyglądał, bierze się pod uwagę również zainstalowanie profesjonalnego i nowoczesnego systemu nawadniającego. Twórcy parku mają tu do wyboru szereg możliwych rozwiązań. Mogą zastosować na przykład:
  • systemy irygacyjne, które opierają się przede wszystkim na zamontowanych na stałe zraszaczach;
  • systemy nawadniające ze zraszaczami, które można dowolnie przemieszczać i ustawiać;
  • systemy nawadniające ze zraszaczami wyposażonymi w ruchome głowice.
  • Zastosowanie odpowiedniego systemu wyposażonego w wybrany rodzaj zraszaczy lub też systemu, na który składać się będą zraszacze różnego typu, zależeć będzie przede wszystkim od tego, jaki rodzaj roślinności został w danym parku posadzony. Na dużych terenach pokrytych trawą najlepiej sprawdzą się zraszacze z obrotową głowicą. Z kolei w miejscach, gdzie rosną kwiaty, najlepsze będą zraszacze nieruchome, które pozwolą na dostarczenie roślinom precyzyjnej ilości wody.
Rozwiązania dla ogrodów przy hotelach
Nawadnianie różnych obiektów sportowych
Akwedukt Group
logotyp Hortis
Hortis Marek Ziółkowski
tel.fax: 42 680 10 49
kom. 601 07 10 44
biuro@hortis.pl

netBOX - Strony internetowe