Nawadnianie zwane irygacją
Aby roślinność mogła się dobrze rozwijać, wykonuje się szereg zabiegów, które są częścią prac melioracyjnych. Wśród tychże zabiegów należy wspomnieć przede wszystkim o irygacji, która to jest bezpośrednio związana ze stanem gleby. Trzeba bowiem przedsięwziąć konkretne kroki, aby grunt był odpowiednio przygotowany pod nasz ogród, boisko piłkarskie, pole golfowe, czy choćby park. Wdrażając system irygacyjny stwarzamy glebie odpowiednie warunki do tego by lepiej obrodziła. Irygacja to nic innego, jak nawadnianie.
Trzeba dostarczyć glebie i roślinności określoną ilość wody i co istotne mamy wiele rodzajów nawadniania, co często zależy od terenu, jaki przychodzi nam adaptować. Możemy wyróżnić następujące typy irygacji:
- nawadnianie bruzdowe - przeznaczone dla gruntów ornych
- nawadnianie podsiąkowe - nawilżanie użytków zielonych
- nawadnianie przesiąkowe (wgłębne) - doprowadzanie wody do głębszych warstw gleby
- nawadnianie stokowe - kiedy to woda spływa pod odpowiednim kątem (spadkiem)
- nawadnianie zalewowe - stosowane tak jak podsiąkowe na użytkach zielonych
- nawadnianie deszczowniane - poprzez sztuczny deszcz
- nawadnianie kroplowe - stosowane w szklarniach, uprawach polowych i w sadach
Sposoby nawadniania
Z powyższego wynika, że irygacja jest dość szeroko rozumianym pojęciem i można dodać, iż wodę możemy doprowadzać na dwa sposoby:
- 1. za pomocą ciśnienia grawitacyjnego
- 2. mechanicznie, przy wykorzystaniu pomp
Dodatkowe cele nawadniania
Niekiedy też nawadnianie dostarcza glebie nawozów mineralnych, a także żyznych namułów. Ponadto do ziemi może być doprowadzana cieplejsza woda w celu ogrzania gleby, co może efektywnie wpłynąć na rozwój mikroorganizmów i wegetację roślin. Niekiedy jest to skuteczny sposób na ochronę przed przymrozkami. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze na rozwój roślinności i stan gleby pozytywny wpływ ma dostarczenie wody, gdyż niekiedy jej nadmiar jest odprowadzany, lub rozprowadzany. Konkretne usytuowanie terenu, który ma być nawadniany może przyczynić się do korzystania z naturalnych zasobów wodnych, by wspomnieć choćby o rzekach, mogących znajdować się w pobliżu obszaru, na którym prowadzone są prace melioracyjne.