październik 2022
5
środa
Start
Kontakt
Mapa strony
Do pobrania Szkolenia Wskazówki
Poniedziałek
12
Styczeń 2015
03 tydzień
Bernarda, Czesławy, Grety
Wtorek
13
Styczeń 2015
03 tydzień
Bogumiła, Bogumiły, Weroniki
Środa
14
Styczeń 2015
03 tydzień
Feliksa, Hilarego, Martyny
Czwartek
15
Styczeń 2015
03 tydzień
Arnolda, Dory, Pawła
Piątek
16
Styczeń 2015
03 tydzień
Marcelego, Walerii, Włodzimierza
Sobota
17
Styczeń 2015
03 tydzień
Antoniego, Henryki, Mariana
Niedziela
18
Styczeń 2015
03 tydzień
Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Uniwersalność systemów i urządzeń nawadniających

Istota nawadniania odnosi się do wielu obszarów, w zależności od przeznaczenia, bo czym innym jest pole uprawne, sad, ogród, a jeszcze czym innym pole golfowe, stadion, park, czy skwer. Systemów takiego nawadniania mamy wiele, sposobów też, co często zależy właśnie od tego jaki wybieramy teren i na co chcemy go przeznaczyć. Istnieje kilka typów urządzeń, od bardzo prostych i niedużych, takich jak choćby zraszacze, na dużych zbiornikach kończąc. Taki zbiornik może być ogromnym pojemnikiem na wodę, ale nie należy go mylić ze zbiornikami retencyjnymi. I jedne i drugie służą do nawadniania, z tą tylko różnicą, że zbiorniki retencyjne powstają najczęściej na rzekach i właśnie związane są ze środowiskiem naturalnym, gdzie przykładowo stawia się zaporę wodną, która w wyniku tamowania magazynuje wodę wykorzystywaną bezpośrednio do irygacji. Niektóre zbiorniki wodne wyglądają jak baseny, ale oczywiście nie można w nich pływać. Nie rzadko ?akwen? taki wykładany jest folią izolacyjną.

Konstrukcje nawadniania

Niektóre konstrukcje nawadniające wymagają większych prac, nawet dotyczących wykopów, gdzie systemy układane są pod powierzchnią, jak to może być w przypadku boisk piłkarskich. Może to być podziemna sieć rur polietylenowych. Na murawach używa się też zraszaczy, co niekiedy możemy zaobserwować podczas transmisji sportowej, przed meczem, kiedy to zrasza się murawę. Ponadto instaluje się pompy wodne, jak i również szereg urządzeń sterujących. Wszystko to pracuje automatycznie, bez większego zaangażowania osób, gdyż dane urządzenie wystarczy włączyć, a cały system nawadniania będzie pracował sam. Opcja z boiskiem piłkarskim jest w tym przypadku jedynie przykładem, gdyż używanie wspomnianego sprzętu i instalacje podpowierzchniowe odnoszą się również do wielu innych miejsc.

Co nawadniamy automatycznie?

Nawadniać możemy także ogród, a więc trawnik, glebę, na której mają rosnąć kwiaty, warzywa, ale również systemy takie wykorzystujemy, przy oczkach wodnych, gdzie też pracują pompy. W zasadzie mowa tu o dostarczaniu wody, jednak chodzi o poszczególne rozwiązania, w skład których nie wchodzi tradycyjne podlewanie ogródka przy pomocy szlauchu (szlaufu) a zatem węża ogrodowego.
Systemy i urządzenia przeznaczone do nawadniania
Czujniki badające wilgotność gleby
Akwedukt Group
logotyp Hortis
Hortis Marek Ziółkowski
tel.fax: 42 680 10 49
kom. 601 07 10 44
biuro@hortis.pl

netBOX - Strony internetowe