październik 2022
5
środa
Start
Kontakt
Mapa strony
Do pobrania Szkolenia Wskazówki

Trawa z rolki - nawadnianie

Trawa z rolki wymaga kilku niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, z których kluczowym, jak w przypadku każdego trawnika jest nawadnianie. Trawniki z rolki potrzebują określonej ilości wody, podlewanie jest niezwykle ważnym elementem utrzymania trawnika, ale kluczowe jest zachowanie odpowiednich proporcji. Trawa ucierpi w przypadku braku podlewania, ale także w przypadku podlewania zbyt obfitego.

Jeśli chodzi o trawnik z rolek, na samym początku po instalacji, ważną sprawą jest nawodnienie gleby przed jego ułożeniem oraz szybkie nawodnienie go zaraz po rozłożeniu.

Pory i częstotliwość podlewania


  • najbardziej dogodnym czasem na podlewanie jest wczesny ranek lub wieczór, szczególnie w dni upalne
  • należy unikać podlewania w czasie upału, gdy woda zacznie od razu parować, jednak w przypadku dużych upałów (około 40 stopni C) w ciągu dnia powinno się lekko zrosić trawę by obniżyć jej temperaturę
  • częstotliwość podlewania zależna jest od warunków pogodowych.
  • podlewanie powinno odbywać się intensywnie ale rzadko, tak by gleba była nawodniona do 7-10 cm w głąb (można to sprawdzić wbijając w glebę narzędzie np drewniany kołek i sprawdzić na jakiej długości jest wilgotny)

Systemy nawadniania


Odpowiedni system nawadniania jest połową sukcesu w temacie codziennego podlewania trawników z rolki. Ręczne zraszacze nie są dobrym rozwiązaniem ze względu na nierównomierne nawadnianie terenu.
Dobry system nawadniania należy zaprojektować tak by docierał do wszystkich miejsc, nawet skrajnych, trzeba też pamiętać, że w pobliżu budynków trawa wymaga nawadniania intensywniejszego oraz że w przypadku dużych spadków terenu woda może spływać nie wchłonięta przez glebę, dlatego odpowiednio trzeba dobrać czas nawadniania.
Akwedukt Group
logotyp Hortis
Hortis Marek Ziółkowski
tel.fax: 42 680 10 49
kom. 601 07 10 44
biuro@hortis.pl

netBOX - Strony internetowe